Üritus
MTÜ Vene Teatrikool ja FERT Teater esitlevad:
„Kirsiaed“
Anton Pavlovitš Tšehhovi samanimelisel näidendil põhinev etendus
Lavastaja: Irina Tomingas
Irina Tomingase sõnul on saabunud psühholoogia ajastu. Vapramad püüavad iseennast mõista, iseendaga kohtuda, oma eksistentsi vertikaali üles ehitada. Aga, on ka teisi, kes jookseb iseenda eest ära, nihutades olude ja lähedaste kaela ebaõnne ja kurbust.
Meie mugavas ajastul, kui elame soojades kodudes, sööme mitmekesist toitu, lõbustame oma aju vidinatega, pakutakse meile tohutut valikut teenuseid, meelelahutust, tähelepanu kõrvalejuhtimist, parendusi – me muutume tahtmatult muretuteks inimesteks, kes elavad millelegi mõtlemata, lakkavad arenemast. Justkui kaoksime reaalsusest, lülitaksime end välja. Ja kes ja milles on süüdi meie kohmakas elus – me ei taipa.
Siin on otsene paralleel Tšehhoviga: ta elas aadli vaesumise ajastul, mis oli harjunud elama pärisorjade tööst, ja ammu unustanud, kuidas enda eest vastutada. Seepärast tahan vaadata näidendi kangelasi Tšehhovi silmade läbi, läbi modernsuse prisma, läbi meie tänase päeva.
Tšehhov vaatab läbi mehe silmade, kes suutis oma elu perekonna kitsast eluviisist välja tõmmata: mitte vihastada, mitte lasta asjadel käest libiseda (nagu muide tegid tema vennad), vaid kasvada meheks, kes "pigistab endast orja tilkhaaval välja". Ta hoolitses oma perekonna eest, ehitas koole, haiglaid – ta vastutas talle antud elu eest.
Ja näidendis „Kirsiaed“ elavad esteetiliselt arenenud, rafineeritud, haritud inimesed, kes aga ei tea, kuidas teha ühte asja – vastutada oma elu eest.
Kuid on väga oluline, et Tšehhov on äärmiselt õrn. Ta ei pilka oma kangelasi: ta kui inimene mõistab neid ega mõista nende üle kohut, vaid ainult kurvastab – seepärast on näidendi intonatsioonid nii kurvad. Tšehhov justkui ütleks:
„Vaadake, millised imelised, lahked inimesed ei suuda korda taastada iseendas, oma hinges. Inimesed, kes vooluga kaasa lähevad, on kaotuste pärast väga kurvad, mõistmata, et elu enda ümber saab muuta ainult iseendast alustades. Siis omandab elu rõõmsad noodid ja aed õitseb.“
Selleks, et AED õitseks, tuleb seda kasvatada, mitte selle kaotuse pärast pisaraid valada. See on sisemine vabadus: sisemise, sügava „mina“ otsinguil pidades meeles vastutust – ennekõike omaenda „mina“ eest.
- Lavastaja: Irina Tomingas
- Kunstnik, lavakujundus ja kostüümid: Ksenia Kharkmaa
- Koreograaf: Irina Krit
Osades:
Anna Sergeeva, Roman Maksimuk, Sergei Pilipenko, Yulia Zozulja, Robert Vaab, Mark Sepp, Maxim Malik, Olga Grišina,
Polina Davõdova, Kira Ivanova, Alexander Fridlund, Johan Alexander
Asukoht: Sakala 3 Teatrimaja suures saalis
Kuupäevad: 22. ja 23. oktoobril kl 19:00
Kestus: 150 minutit (1 vaheajaga)
Keel: Vene
Pileti info:
- Tavapilet
- "Juubeli" metsaani pilet:
Sisaldab reserveeritud parimat kohta saalis ja korraldaja kingitust.
Korraldaja: MTÜ Vene Teatrikool